Publikohet lista e shteteve më të rrezikshme për vitin 2022, Kosova vend i sigurt por me disa probleme

16 Dhjetor, 2021 - 12:42 pm

Së fundmi është publikuar një hartë e re që përfshin shtetet me shkallë të lartë të rrezikut për vitin e ardhshëm, transmeton KultPlus.

Në këtë hartë të publikuar nga “International SOS”, konkludohet se Libia, Siria dhe Afganistani janë në mesin e vendeve më të rrezikshme në botë.

Kjo listë është hartuar në bazë të rrezikut të paraqitur nga dhuna politike, përfshirë terrorizmin, kryengritjet, trazirat e motivuara politikisht dhe luftën e dhunën sociale.

(Harta: International SOS)

Evropa vazhdon të mbetet si njëri ndër vendet më të qeta dhe rrjedhimisht më të sigurta në botë, shtatë shtete duke përfshirë Islandën, Danimarkën, Norvegjinë, Finlandën, Zvicrën, Slloveninë dhe Luksemburgu u vlerësuan si shtete me nivel të ulët rreziku.

Gjithashtu, edhe Britania e Madhe është vlerësuar me rrezik të ulët, njësoj si Shtetet e Bashkuara, Kanadaja dhe Australia. /KultPlus.com

Amerika shpërndanë edhe 2.2 trilionë dollarë për qytetarët e saj | inFokus

Të fundit

Të ngjajshme