Qerkezi për familjen e vrarë: Nuk do ndalem duke kërkuar drejtësi për ju edhe nëse m’duhen edhe 24 vite tjera

27 Mars, 2023 - 1:19 pm

Ferdonije Qerkezi, gruaja e hekurt që lufta në Kosovë e ka shkatërruar shpirtërisht pasi forcat serbe ia morën bashkëshortin Halimin dhe katër djemtë, Artanin, Armendin, Ardianin, dhe Edmondin për të shkatërruar përgjithmonë një familje e cila nuk pati kthim më, sot përkujton 24 vjetorin e këtij krimi.

Shtëpia e saj sot është e shndërruar në muze dhe kjo shtëpi tregon më së miri historinë e kësaj familje

Në ditë si kjo, Ferdonija kujton edhe publikisht familjen e saj e cila u mor më 27 mars nga forcat serbe për të mos u kthyer më.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Ferdonija ka përkujtuar në këtë 24 vjetor burrin dhe djemtë e saj duke u shprehur se nuk do të ndalet asnjëherë duke kërkuar drejtësi edhe nëse i duhen edhe 24 vite të tjera.

“U bënë,
24 vite që dolët nga dera e sh’pisë!
24 vite që jam në pritje e dhimbje pambarim!
24 vite që nuk ju kam pranë fizikisht por gjithmonë shpirtërisht!

Nuk do ndalem duke kërku drejtësi për ju edhe nëse m’duhen edhe 24 vite tjera!”, shkruan Qerkezi. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme