Qyteti ku u shpik dollari por ku nuk lejohet përdorimi i tyre

9 Janar, 2020 - 9:24 am

Pesëqind vjet pas shpikjes së monedhës së parë të dollarit, fshihet një qytet i vogël minierash që me mënyrat e shumta i ka dhënë formën botës moderne.

Ekziston një vend në botë ku nuk lejohet përdorimi i dollarit dhe kjo është shumë ironike pasi është pikërisht këtu, në qytetin e vogël Çek të Jachymov, futur thellë në kanatet e pyllëzuara të maleve të Bohemisë Krusne, ku edhe u shpik për herë të parë dollari, 500 vjet më parë në janar 1520. 

Muzeu Jetemovit Royal Mint House i Shekullin XVI është ekzaktësisht edhe vendi i saktë ku edhe është shpikur për herë të parë dollari.

Jachymov: është një qytet prej 2.700 banorësh pranë kufirit Çeko-Gjerman dhe është emëruar një nga vendet më të reja të Trashëgimisë Botërore të Unesco-s. /syri.net/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme