Rama: Berati, i gjithi i rezervuar nga turistë anekënd botës

16 Qershor, 2024 - 9:00 pm

Berati, qyteti i një mbi një dritareve, po mirëpret një numër gjithnjë e më të lartë turistësh, në të gjitha stinët e vitit.

Kryeministri Edi Rama publikoi sot foto të turistëve që vizitojnë pikat më atraktive të qytetit, ndërsa vuri në dukje se strukturat hoteliere janë të gjitha të rezervuara nga turistë që vijnë nga gjithë bota.

“Berati, i gjithi i rezervuar nga turistë anë e kënd botës”, shkruan ai në rrjetet sociale.

Berati, tashmë qytet i UNESCO-s, të ofron ndër të tjera plot shtëpi të epokës otomane, struktura mbresëlënëse të kështjellës dhe kishave mistike dhe xhamive, të vendosura në krah të kodrave dhe maleve që kanë në mes lumin Osum.,

Kalaja e Beratit është një nga atraksionet më piktoreske në zonë. Kjo kështjellë e epokës romake ulet sipër një kodre shkëmbore në bregun e majtë të lumit Osum me pamje nga qyteti i Beratit.

Numri i vizitorëve ka ardhur gjithnjë e në rritje dhe ky sezon veror ka pritshmëri të lartë jo vetëm në Berat por edhe në destinacionet e tjera turistike të vendit./ KultPlus.com

Të ngjajshme