Rama: Piramida do të bëhet qendra më e madhe dixhitale e Ballkanit

18 Nëntor, 2022 - 9:01 am

Piramida në kryeqytet do të jetë qendra më e madhe multifunksionale për të rinjtë, e fokusuar kryesisht në arsimimin dixhital, por dhe të artit e kulturës.

Kryeministri Edi Rama ka publikuar foto nga punimet që po vijojnë në ndërtesën më ikonike të qytetit e cila pas transformimit synohet ta vizitojnë rreth 5 mijë të rinj në ditë.

Rama shprehet se piramida e cila po merr formën e konceptuar nga arkitekti i famshëm holandez, Winy Maas, do të bëhet së shpejti qendra më e madhe digjitale e Ballkanit.

Pas përfundimit të këtij projekti me financim të qeverisë, Bashkisë së Tiranës dhe Fondit Amerikan të Zhvillimit, kjo qendër do të ketë 18 salla, ku të rinjtë të studiojnë për programe të ndryshme kompjuterike dhe 14 klasa të tjera që janë konceptuar në natyrë.

Sipas projektit, Piramida ndahet në 3 zona ku një pjesë do të jetë për Tumo dhe klasat që do të zhvillohen brenda, një pjesë do të jetë sistem biznesesh dhe sipërmarrës të IT ku do shumë prej Startup-eve do të bëjnë praktikën dhe të testojnë produkte.

Risi është riciklimi i gjithë materialit të mbetur në piramidë, i cili do të përdoret për krijimin e ndërtesës së re, ndërsa pjesa e jashtme rrëshqitëse do të jetë me shkallë si vendpushimi për studentët. / atsh / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme