Rama: Serbia duhet ta njohë Kosovën si Republikë të pavarur dhe sovrane

24 Shtator, 2022 - 7:00 pm

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i bëri thirrje edhe një herë Kosovës dhe shteteve të tjera të rajonit që t’i bashkohen nismës së Ballkanit të Hapur, shkruan KultPlus.

Kjo nismë, sipas Ramës, i cili pati një fjalim në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, do të lehtësonte shumë dialogun e kahershëm ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

Kryeministri shqiptar tha edhe një herë se Shqipëria do të vazhdojë të mbështesë Kosovën, derisa Serbia të njohë si Republikë të pavarur dhe sovrane.

“Duke forcuar marrëdhëniet me Serbinë, Shqipëria nuk do të lëviz asnjë centimetër për mbështetje që të njohë Serbinë. Është koha që Kosova dhe Serbia të lëvizin përtej ngërçit dhe të bëjnë rolin e tyre për një marrëveshje të mbështetur nga BE dhe SHBA. Dialogu është i nevojshëm dhe Ballkani i Hapur do ta ndihmojë këtë proces.”

“Nëse do të ecësh shpesh ec i vetëm. Nëse do të ecësh lart, ec krah për krah”, tha ai mes tjerash. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme