Reagon këshilltarja e Presidentes Osmani: Adil, adoptohu me realitetin e ri, shteti nuk është i individëve

5 Gusht, 2021 - 6:30 pm

Pas postimit të një statusi të ish-këshilltarit të ish-presidentit Hashim Thaçi, Adil Behramaj, i cili ka përdorur gjuhë të papranueshme ndaj presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar këshilltarja e Presidentes, Egnesa Vitia, përcjell KultPlus.

Vitia përmes një postimi në rrjetin social Facebook iu është drejtuar Behramajt duke u shprehur se ekzison dallimi sustancial mes mendimit dhe stigmatizimit.

“Diskursin fyes, të cilin duket ta kesh të kultivuar përpiqu ta fisnikërosh, sepse sigurisht postimet tuaja i lexojnë nëna, motra apo mbase edhe vajza juaj!Adil, adoptohu me realitetin e ri, shteti nuk është i individëve. Vjosa të bën krenar edhe ty çdo ditë si qytetar i këtij vendi!”, ka shkruar ajo.

KultPlus ju sjell të plotë reagimin e saj:

I nderuar Adil, ngaqë keni shijuar ndjesinë e pushtetit, e kupton mirë funksionimin. Në politikë kritikohen idetë apo mendimet. Zhvendosja e vëmendjes nga përmbajtja e bën të gërditshëm atë që po cilësohet “mendim i lirë”. Ka dallim substancial ndërmjet mendimit dhe stigmatizimit. Përcaktimi yt për të dytin shpërfaqë simptoma të dëshpërimit, ngase është përmbyllë epoka juaj. E keni marrë kartonin e kuq nga votuesit dhe këtu s’duhet të ketë hidhërim, por reflektim. Jo qëndrime Ad Hominem, por, kritikë përmbajtësore. E vërtetë që platformat sociale janë mundësi për t’i shfaqur qëndrimet në lidhje me procese, individë e fenomene, ama mos harxho kohë duke bërë “dezhurni”. Diskursin fyes, të cilin duket ta kesh të kultivuar përpiqu ta fisnikërosh, sepse sigurisht postimet tuaja i lexojnë nëna, motra apo mbase edhe vajza juaj!Adil, adoptohu me realitetin e ri, shteti nuk është i individëve. Vjosa të bën krenar edhe ty çdo ditë si qytetar i këtij vendi! / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme