Reagon Raka pas vendimit të Qeverisë për lirimin e masave: Asnjë anëtar i Bordit nuk është konsultuar për një propozim të tillë

11 Shkurt, 2021 - 5:08 pm

Përderisa Qeveria Hoti sot ka bërë lirimin e masave anti-Covid, mikrobiologu, Lul Raka ka reaguar duke thënë se për këto vendime nuk është konsultuar askush me Instutin Kombëtar të Shëndetit Publik në Kosovë, shkruan KultPlus.

Si kryesues i bordit ai ka thënë se këto masa nuk janë marrë me rekomandimin e Institutit në fjalë, ashtu siç po thuhet në media.

“E shoh të arsyshme të jap një sqarim se as unë, si kryesues i Bordit dhe asnjë anëtar i Bordit nuk është konsultuar për një propozim të tillë”, ka shkruar Raka.

Tutje, mikrobiologu ka përmendur se tanimë në kohë fushate është duke u bërë shkelja masive e masave anti-Covid.

“Në kohën e shkeljes masive të masave parandaluese gjatë fushatës zgjedhore e parazgjedhore nga tërë spektri politik; shtritjes së variantit britanik të virusit, i cili është prezent në Kosovë që nga fundi i dhjetorit , çdo “lehtësim politik i masave” mundëson përhapjen e infeksionit në komunitet duke kërcënuar shëndetin publik e individual në Kosovë”.

Raka ka thënë se është kundër lirimit të masave në këtë kohë. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme