Reagon Shoqata e të Verbërve për gjuhën e përdorur nga Thaçi dhe Aliu, pret kërkimfalje

23 Janar, 2021 - 8:25 pm

Shoqata e të Verbërve të Kosovës ka reaguar ndaj gjuhës së përdorur të Jusuf Thaçit dhe Luljeta Aliut, shkruan KultPlus.

Të pranishëm në emissionin Pressing, sipas Shoqatës këta dy panelistë kanë përdorur gjuhë fyese ndaj kësaj kategorie të shoqërisë.

“Si duket unë qorrazi ja paskam qëlluar numrave”, është shprehur Luljeta Aliu përgjatë emisionit.

Në anën tjetër edhe ish-zëvendës ministri i arsimit, Jusuf Thaçi ka thënë: “Edhe qorri mundet me ja qëllu ndonjëherë por kjo nuk do më thën qe ai ka marrë në shenje mirë apo është i saktë”.

Për këto dy deklatara, Shoqata e të Verbërve ka reaguar duke thënë se zhgënjimi më i madh i tyre është se, sipas tyre, këta dy panelistë përfaqësojnë shoqërinë civile.

“Mbrëmë në emisionin Pressing në T7 panelistët në debat kanë përdorur një gjuhë të papërshtatshme dhe ofenduese qe ka prekur komunitetin e të vërbërve , të cilë përbëjnë një kategori të respektuar në Kosovë”, thuhet në reagimin e Shoqatës.

Tutje, në deklaratën publike thuhet se kërkohet kërkimfalja e këtyre dy panelistëve.

“Prandaj kërkojmë nga ta qe të kërkojnë falje publike për gjuhën e përdorur”, përfundon Shoqata e të verbërve të Kosovës. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme