Richard Gere bashkohet me bordet e migrantëve të bllokuar në Mesdhe

10 Gusht, 2019 - 10:00 am

Akotri Richard Gere u bashkua me një anije humanitare në brigjet e Mesdheut pasi ekuipazi i saj vazhdonte të priste për një port të sigurt për të pranuar migrantët që shpëtuan.

Anija spanjolle, Open Arms, kishte ngecur në ishullin jugor të Italisë, Lampedusa, për tetë ditë sepse asnjë vend evropian nuk ka ofruar të marrë 121 migrantët në bord, transmeton Koha.net.

Gere, 69 vjeç, raportohet të ketë hipur në anije rreth 31 milje larg ishullit.

Aktori amerikan ndihmoji në sjelljen e ushqimit dhe furnizimeve në varkë dhe kërkoi mbështetje për anijen, ku në mesin e pasagjerëve janë edhe binjakët nëntë muajsh nga Etiopia.

“Të gjithë po ja dalin mirë tani”, tha Gere në një video të publikuar nga Open Arms, transmeton Sky News.

“Kishte dy varka në mes të oqeanit. Njëra prej anijeve u kthye mbrapa dhe u mor nga marina Libiane. Ne nuk e dimë se çfarë iu ndodhi atyre”.

Në fotografit e postuara online, Gere mund të shihet duke ndarë ushqimin me migrantët gjithashtu duke folur me një njeri i cili mbante një fëmijë të vogël. / Koha.net / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme