Roman Polanski fiton çmim në “French Oscars”, shpërthejnë protestat

29 Shkurt, 2020 - 4:17 pm

Roman Polanski ka fituar çmimin e drejtorit më të mirë në France Oscars për filmin e tij “An Officer and a Spy”.

Por, me këtë s’janë pajtuar shumë aktore që protestuan kundër tij, pasi Polanski akuzohet për përdhunim.

Polanski nuk mori pjesë në çmimet e Cesar të vitit 2020 në Paris, por të qenit i nderuar shkaktoi protesta brenda dhe jashtë sallës së koncerteve të Salle Pleyel.

Në mesin e atyre që u larguan nga vendi i ngjarjes pasi u shpall çmimi i tij ishte edhe aktorja Adele Haenel, e cila vitin e kaluar akuzoi një tjetër drejtor për ngacmim seksual që filloi kur ajo ishte 12 vjeç dhe për sulm seksual kur ishte 15 vjeç. Klan Kosova / KultPlus.com

Të ngjajshme