Rrahman Paçarizi: Rezultatet e PISA-s nuk përmirësohen me fushatë, por me përmirësim sistematik

3 Dhjetor, 2019 - 10:16 am

Kosova nuk ka shënuar përmirësim të madh në rezultatet e testit ndërkombëtar PISA, tri vjet pas testit të parë. Madje në disa fusha ka edhe regres. Në listën mes 79 vendeve të botës, PISA e rangon Kosovën të tretën nga fundi dhe me një rezultat nën mesataren e vendeve pjesëmarrëse. Ajo lë pas vetëm Republikën Dominikane dhe Filipinet, shkruan KultPlus.

Për këtë rezultat ka reaguar edhe profesori i UP- së në Filologjik Rrahman Paçarizi. Ai ka thënë se rezultatet e PISA-s nuk përmirësohen me fushatë, por me përmirësim sistematik.

Ky është reagimi i plotë i Paçarizit:

PISA 2018

Rezultatet e PISA-s nuk permiresohen me fushate, por me permiresim sistematik. Fushatat jane mashtrime, jane perpjekje per te fabriku rezultat e jo perpjekje per rezultat.
Na qe i fabrikojme rezultatet e testit te matures do me thene qe kemi ndertu kulture te mashtrimit. E mashtrojme veç veten, pra.
PISA eshte alarm per ministrin e ardhshem te arsimit.
/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme