Rrëfime nga ditari i luftës, ditëve që vazhdonin tutje

24 Mars, 2021 - 10:56 pm

Teksa sot po shënohen 22 vite që kur NATO-ja filloj fushatën e bombardimeve kundër forcave serbe dhe rrjedhimisht shënimit të fundit të luftës në Kosovë, kujtimet, përjetimet, por dhe gjërat sado të vogla në dukje që na lidhin pikërisht me këtë ditë, sot janë bërë më të gjalla se kurrë, shkruan KultPlus.

KultPlus sonte ju sjellë një pjesë origjinale të ditarit të Mirlinda Ahmetit, pikërisht kujtimet e kësaj date por dhe të tjerave që erdhën më pas.

Ditar nga lufta

24 Marsi dhe ditet pas 24 per cdo qytetar te Kosoves, ish Jugosllavise, dhe per cdo shqiptar kudo, ka qene dite e gezimit dhe e trishtimit njekohesisht (per dike me shume e per dike me pak).

Nuk munda ta ndaloj veten pa i ndare me ju disa pjese nga ditari im i asaj kohe. 

24 Mars 1999

Pjese nga Ditari i asaj kohe

…….dhe duke i degjuar lajmet e Shqiperise ne ora 20:05 u njoftuam se nga Bazat e NATO-s; ku ishin te vendosura forcat e NATO-s, ishin nisur raketat- projektilat e para ta ashtuquajtura TOMAHOVKA; dhe nuk kaluan disa momente dhe rryma u ndal dhe nga jashte degjonim zhurme qe pamedyshje ishin bombardimet e NATO-s . Kur dolem ne dritare, cka me pa? Veq kishin filluar bombardimet ne Hajvali nja 3 km larg Prishtines, ku jane te vendosura njesite speciale te forcave YU-sllave. Ishte krejt njejte si me shiqu film. Krejt shihej duke u djegur kasarna, ndersa “zjermi” here zvogelohej e here here behej me i madh. Ishte me te vertete pamje interesante kur u bene dy shperthime teper te medha saqe tere “havaja u zdrit”. Keshtu bombardimet e eksplodimet zgjaten deri kah ora 1:30 pas mesnate.

Duhet te them se bombardimet nuk u bene vetem ne Hajvali por kishte edhe ne Podujeve, F. Kosove Fabrika e plastikes), Kragujevc, Beograd, etj., etj. Ishin bombarduar 50 caqe ne tere YU. 3 raketa te bardha shiheshin duke rene ne Hajvali (a jane yje per te shpreh ndonje deshire).

E per fund do te thoja se kjo eshte nje dite historike per tere popullin shqiptar ane e kend botes.

26 Mars 1999

Qysh me heret kur flisnim per LUFTE-n per ne ishte dicka te cilen mundnim vetem ta paramendonim, ndersa tani erdhi koha qe te perjetojme vet.

Si duket nuk ka kaluar ndonje gjenerate e cila nuk e ka perjetuar luften, sepse ne baze te te gjitha gjasave lufterat paraqiten si dukuri ciklike, te cilat ne baze te rrethanave edhe shkaktohen.

……..Gjithashtu nga lajmet mesuam se Bajram Kelmendin Avokat (mik dhe fis i familjes se Nitit) se bashku me dy djemt e tij i kishin gjetur te vrare ne pazarin e veturave ne F.K. Ishte nje lajm mjaft trondites.

Momentalisht po e ndegjojme nje bombardim (20:55): 3 miga jane rrezu, (2 miga sot nga Republika Serpska, pilotet i kane nxene- B92).

30 Mars 1999

Diku ka mengjesi u degjuan disa zhurma e qe ishin sulmet e NATO-s. Flejtem me shprese qe Primakov- zyrtar Rus do te shkonte ne Gjermani per te biseduar ne lidhje me nje kredi qe do tua jepte FMN. Duhet te them edhe kete se te gjithe banoret e dragodanit i kane mbledhur ne stadionin e footbollit, dhe nuk dihet se cka do te behet me ta.

Dhe storja vazhdon…./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme