Së bashku për 73 vjet, zbulohet dhurata që Philip i bëri Mbretëreshës Elizabeth në ditën e dasmës

20 Nëntor, 2022 - 9:47 pm

Mbretëresha Elizabeth jetoi për shumë dekada, me Princin Philip, një njeri i talentuar që kishte një pasion për dizajnin. Nuk është rastësi që ai ndihmoi në restaurimin e kështjellës Windsor pasi u shkatërrua nga zjarri në 1992, duke projektuar një dritare mbresëlënëse xhami.

Pra, nuk është për t’u habitur që Princi Philip i përdori talentet e tij përpara martesës së tij me Elizabeth në 1947. Byzylyku ​​i dasmës së Mbretëreshës Elizabeth, një nga xhevahiret më të çmuara në koleksionin e saj, dihet se ka diamante që vinin nga një diademë e hollë që i përkiste nënës së Philipit.

Në veçanti, nëna e tij i dha diademën Philipit për të bërë disa bizhuteri për të fejuarën e tij të ardhshme, si për shembull unazën mahnitëse të fejesës. Më pas, Philip projektoi personalisht një byzylyk Art Deco, i cili u punua nga argjendari londinez Philip Antrobus dhe ia paraqiti princeshës në ditën e saj të dasmës.

Monarku i huazoi byzylykun e saj të çmuar Kate Middleton, e cila e vendosi për herë të parë në Banketin Shtetëror Kinez në vitin 2015. Ajo u pa gjithashtu duke e vendosur atë në një pritje diplomatike në vitin 2016 dhe në çmimet BAFTA 2017./abcnews.al/ KultPlus.com

Të ngjajshme