Shitet për 4.3 milionë dollarë diamanti i zi që besohet se ka ardhur nga hapësira

10 Shkurt, 2022 - 11:06 am

“The Enigma”, diamanti më i madh në botë me 555 karat, doli në ankand në Londër të mërkurën për 3.16 milionë paund (4.3 milionë dollarë, 3.8 milionë euro), transmeton KultPlus.

Diamanti i rrallë i zi, ose karbanado, besohet të jetë krijuar kur një meteorit ose një asteroid goditi Tokën më shumë se 2.6 miliardë vjet më parë.

Diamanti 555,55 karatësh, me 55 fytyra arriti në 3,16 milionë funte, duke përjashtuar çmimin e blerësit, në një shitje në internet të mbajtur nga shtëpia e njohur e ankandit Sotheby në Londër.

Karbonadot zakonisht gjenden afër sipërfaqes së Tokës, gjë që sugjeron origjinë jashtëtokësore.

“Mendohet se ky lloj specifik i diamantit të zi është krijuar ose nga ndikimet meteorike që prodhojnë depozitimin e avullit kimik natyror ose një origjinë jashtëtokësore – nga shpërthimet e supernovave që formuan asteroidë me diamant që përfundimisht u përplasën me Tokën,” tha shtëpia e ankandeve.

Një nga substancat më të vështira për t’u prerë, diamanti nuk ishte treguar kurrë më parë nga pronari i tij i paidentifikuar gjatë 20 viteve të fundit.

Ekspertëve iu deshën tre vjet për ta kthyer diamantin e përafërt në një xhevahir me 55 fytyra dhe së fundmi u shfaq në Dubai, Los Angeles dhe Londër.

Forma e saj u frymëzua nga simboli i fuqisë dhe mbrojtjes në formë palme në Lindjen e Mesme, Hamsa, i cili gjithashtu lidhet me numrin pesë.

“Çmimi i Enigma nuk arriti plotësisht në nivelet ndërgalaktike. Por ajo që nuk mund të mohohet është se Enigma është një diamant me të drejta të pashembullta mburrjeje,” tha Tobias Kormind, drejtor menaxhues i argjendarit më të madh në Evropë në internet, Mayfair.

“Madhësia, forma dhe burimi i diamantit Enigma e bëjnë atë novator dhe të mahnitshëm,” shtoi ai. “Shumica e diamanteve janë prerë në një nga 10 format e njohura, por forma e Enigmës i ngjan një dore.”

Enigma nuk është një diamant i cilësisë së çmuar dhe karbonadot zakonisht nuk përdoren në bizhuteri ose shiten në ankand, por janë rritur në popullaritet kohët e fundit./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme