Shkencëtari shqiptar, pjesë e ekipit në Cambridge që afron ekspertiza

30 Gusht, 2019 - 4:26 pm

Ministri i Diasporës i Shqipërisë, Pandeli Majko ka njoftuar se shkencëtari i ri shqiptar, Eris Duro, i cili aktualisht është pjesë e një ekipi në Cambridge, “njihet si zbulues i dy proteinave në qelizat e njeriut, të cilat luajnë rol të rëndësishëm në riparimin e molekulave të ADN-së”.

Ai po merret me studime në fushën e kimisë biologjike dhe biologjisë molekulare.

Sipas Majkos, aktualisht Duro është pjesë ekipit që ofron ekspertizë për fusha të ndryshme në “Oakland Innovation” në Cambridge, Mbretëri e Bashkuar.

Më parë, ai ka qenë edhe pjesë e grupit kërkues në Universitetin e Edinburgut dhe qendrën mjekësore “Fred Hutchinson Cancer Center” në SHBA./koha.net/KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme