Shkrirja e madhe e akullit të Antarktidës do të ngadalësojë në mënyrë dramatike rrjedhën e oqeaneve

30 Mars, 2023 - 7:30 pm

Shkrirja e shpejtë e akullit të Antarktidës po ngadalëson në mënyrë dramatike rrjedhën e ujit nëpër oqeanet e botës dhe mund të ketë një ndikim katastrofik në klimën globale, zinxhirin ushqimor detar dhe madje edhe stabilitetin e rafteve të akullit, ka zbuluar një studim i ri.

“Qarkullimi përmbysës” i oqeaneve, i nxitur nga lëvizja e ujit më të dendur drejt dyshemesë së detit, ndihmon në shpërndarjen e nxehtësisë, karbonit, oksigjenit dhe lëndëve ushqyese jetike në mbarë globin.

Por rrjedhat e ujit të thellë të oqeanit nga Antarktiku mund të ulen me 40% deri në vitin 2050, sipas një studimi të botuar të mërkurën në revistën Nature.

“Është mahnitëse të shohësh që kjo të ndodhë kaq shpejt,” tha Alan Mix, një paleoklimatolog në Universitetin Shtetëror të Oregonit dhe bashkëautor në vlerësimet e fundit të Panelit Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike, i cili nuk ishte i përfshirë në studim. “Duket se është duke u nisur për momentin. Ky është lajmi kryesor.”/KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme