Shtatë mrekullitë e reja të botës (FOTO)

16 Nëntor, 2020 - 11:19 am

Në vitin 2000, një fondacion zviceran nisi një fushatë për të përcaktuar shtatë mrekullitë e reja të botës. Duke qenë se lista origjinale e Shtatë Mrekullive ishte përpiluar në shekullin e 2-të para erës sonë dhe se vetëm një prej tyre është ende në këmbë (Piramidat e Gizës), dukej se kishte ardhur koha për një azhornim. Dhe njerëzit në të gjithë botën me sa duket ranë dakord, pasi më shumë se 100 milion vota u hodhën në Internet ose përmes mesazheve me tekst. Rezultatet përfundimtare, të cilat u njoftuan më 2007, u pritën me brohoritje, por edhe me shaka, pasi një numër pretendentësh të shquar, të tillë si Akropoli i Athinës, dështuan të bëhen pjesë. A jeni dakord me listën e re?

1. Muri i madh Kinez

Të thuhet thjesht “i madh” mund të jetë një nënvlerësim. Një nga projektet më të mëdha në botë për ndërtimin e ndërtesave, Muri i Madh i Kinës mendohet gjerësisht se është i gjatë rreth 8,850 km; një studim i diskutueshëm kinez, megjithatë, pretendon se gjatësia e tij është 21.200 km. Puna filloi në shekullin e 7-të p.e.s dhe vazhdoi për dy mijëvjeçarë. Megjithëse quhet “mur”, struktura në të vërtetë përmban dy mure paralele në shtrirje të gjatë. Për më tepër, kulla vrojtimi dhe kazerma mbrojtjeje. Sidoqoftë, një gjë jo shumë e madhe për murin ishte efektiviteti i tij. Megjithëse u ndërtua për të parandaluar pushtimet dhe bastisjet, muri kryesisht dështoi në dhënien e sigurisë faktike. Në vend të kësaj, studiuesit kanë vërejtur se ai shërbeu më shumë si “propagandë politike”.

2. Chichen Itza

Chichen Itza është një qytet i Majave në Gadishullin Jukatan në Meksikë, i cili lulëzoi në shekujt 9 dhe 10 të erës sonë. Nën fisin Mayan Itza, të cilët u ndikuan fuqimisht nga Toltekët, u ndërtuan një numër monumentesh dhe tempujsh të rëndësishëm. Ndër më të dukshmet është piramida e shkallëzuar El Castillo (“Kështjella”), e cila ngrihet 24 metra mbi sheshin kryesor. Një dëshmi e aftësive astronomike të Majave, struktura përmban një total prej 365 hapash, që përkon me numrin e ditëve në vitin diellor. Gjatë ekuinokseve të pranverës dhe vjeshtës, dielli që perëndon hedh hije mbi piramidën dhe jep pamjen e një gjarpri që rrëshqet poshtë shkallëve veriore; në bazë është një kokë gjarpri prej guri. Sidoqoftë, jeta atje nuk ishte e gjitha punë dhe shkencë. Chichen Itza është shtëpia e “tlachtli” më të madh (një lloj fushe sportive) në Amerikat. Në atë fushë, banorët luanin një lojë rituale me top të popullarizuar në të gjithë Mesoamerikën para-kolumbiane.

The Khaznah (“Treasury”) at Petra, Jordan.
© Lovrencg/Fotolia

3. Petra

Qyteti antik i Petrës në Jordani, është i vendosur në një luginë të largët, e vendosur mes maleve dhe shkëmbinjve ranorë. Supozohej se ishte një nga vendet ku Moisiu goditi një shkëmb dhe uji shpërtheu. Më vonë Nabataeanet, një fis arab, e bëri atë kryeqytetin e tyre, dhe gjatë kësaj kohe ajo lulëzoi, duke u bërë një qendër e rëndësishme tregtare, veçanërisht për erëza. Gdhendësit e shënuar, Nabataeanët gdhendën në gur ranor banesa, tempuj dhe varre, të cilat ndryshojnë ngjyrën me zhvendosjen e diellit. Përveç kësaj, ata ndërtuan një sistem uji që lejonte kopshte të harlisura dhe bujqësi. Në kulmin e saj, Petra thuhet se kishte një popullsi prej 30,000 banorësh. Qyteti filloi të bjerë, megjithatë, pasi rrugët tregtare u zhvendosën. Një tërmet i madh në vitin 363 të erës sonë shkaktoi më shumë vështirësi dhe pas një goditje tjetër në 551, Petra u braktis gradualisht. Megjithëse u rizbulua në 1912, ai u injorua kryesisht nga arkeologët deri në fund të shekullit të 20-të, dhe shumë pyetje mbeten në lidhje me qytetin.

Machu Picchu.
© Digital Vision/Getty Images

4. Machu Picchu

Kjo vendodhje e Inkasve afër Cuzco në Peru, u “zbulua” në vitin 1911 nga Hiram Bingham, i cili besonte se ishte Vilcabamba, një bastion i fshehtë i Inkasve i përdorur gjatë rebelimit të shekullit të 16-të kundër sundimit Spanjoll. Megjithëse ai pretendim më vonë u hodh poshtë, qëllimi i Machu Picchu ka hutuar studiuesit. Bingham besonte se ishte shtëpia e “Virgjëreshave të Diellit”, gra që jetonin në manastir nën një zotim të dëlirësisë. Të tjerë mendojnë se ka të ngjarë të ishte një vend pelegrinazhi, ndërsa disa besojnë se ishte një tërheqje mbretërore. (Një gjë që me sa duket nuk duhet të jetë është vendi i një reklame birre. Në vitin 2000 një vinç që po përdorej për një reklamë të tillë ra dhe theu një monument.) Ajo që dihet është se Machu Picchu është një nga disa rrënojat kryesore para-kolumbiane që është gjetur gati e paprekur. Pavarësisht izolimit relativ të tij të lartë në Malet e Andeve, ai përmban tarraca bujqësore, shesh, zona banimi dhe tempuj.

Christ the Redeemer statue, Rio de Janeiro.
© sfmthd/Fotolia

5. Krishti Shëlbuesi

Krishti Shëlbuesi, një statujë kolosale e Jezusit, qëndron në majë të malit Corcovado në Rio de Janeiro. Origjina e saj daton menjëherë pas Luftës së Parë Botërore, kur disa brazilianë kishin frikë nga një «valë mosbesimi në Zot». Ata propozuan një statujë, e cila u projektua përfundimisht nga Heitor da Silva Costa, Carlos Oswald dhe Paul Landowski. Ndërtimi filloi në vitin 1926 dhe përfundoi pesë vjet më vonë. Monumenti që rezultoi është 30 metra i gjatë, duke mos përfshirë bazën e tij, e cila është rreth 28 metra e lartë dhe krahët e tij janë të shtrirë një gjatësi prej 28 metra. Kjo është skulptura më e madhe e Art Deco në botë. Krishti Shëlbuesi është bërë prej betoni të përforcuar dhe është i mbuluar me afërsisht gjashtë milion pllaka. Disi në mënyrë zhgënjyese, statuja shpesh është goditur nga rrufeja dhe në 2014 maja e gishtit të djathtë të Jezuit u dëmtua gjatë një stuhie.

Rome: ColosseumThe Colosseum, Rome.
© fabiomax/Fotolia

6. Koloseu

Koloseu në Romë u ndërtua në shekullin e parë me urdhër të Perandorit Vespasian. Një shenjë e inxhinierisë, amfiteatri ka një madhësi prej 189 me 156 metra dhe përmban një sistem kompleks të kupolave. Ai ishte i aftë të mbante 50,000 spektatorë, të cilët shikonin një larmi eventesh. Ndoshta më të mirënjohurit ishin luftimet me gladiatorë, megjithëse burrat që luftonin me kafshët kanë qenë gjithashtu të zakonshme. Për më tepër, uji hidhej ndonjëherë në Koloseum për beteja ujore. Besimi se të krishterët janë martirizuar aty është sidoqoftë i debatueshëm. Sipas disa vlerësimeve, rreth 500,000 njerëz vdiqën në Koloseum. Për më tepër, kaq shumë kafshë u kapën dhe më pas u vranë atje, saqë specie të caktuara thuhet se u zhdukën.

7. Taj Mahal

Ky kompleks mauzoleumi në Agra, Indi, konsiderohet si një nga monumentet më ikonë të botës dhe është ndoshta shembulli më i mirë i arkitekturës Mughal. Ajo u ndërtua nga Perandori Shah Jahān (mbretëroi 1628–58) për të nderuar gruan e tij Mumtāz Maḥal, e cila vdiq në vitin 1631 duke lindur fëmijën e tyre të 14-të. U deshën rreth 22 vjet dhe 20,000 punëtorë për të ndërtuar kompleksin, i cili përfshin një kopsht të pamasë me një pishinë reflektuese. Mauzoleumi është bërë prej mermeri të bardhë që përmban gurë gjysmë të çmuar në modelet gjeometrike dhe të luleve. Kupola e saj madhështore qendrore është e rrethuar nga katër kupola më të vogla. Sipas disa raporteve, Shah Jahān dëshironte të kishte mauzoleun e tij të bërë nga mermeri i zi. Sidoqoftë, ai u rrëzua nga një prej djemve të tij para se të fillonte çdo punë./ https://www.britannica.com/list/9-noteworthy-bog-bodies-and-what-they-tell-us / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme