Shtëpia e Bardhë shkruan për takimin e Kurtit me Sullivan

18 Maj, 2022 - 2:46 pm

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është në vizitë zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku edhe po takohet me zyrtarë të ndryshëm, shkruan KultPlus.

Takimi i tij i fundit, me këshilltarin për Siguri Kombëtare, Jake Sullivan, është përfshirë edhe në faqen zyrtare të Shtëpisë së Bardhë.

Postimi i plotë:

“Këshilltari për Siguri Kombëtare, Jake Sullivan është takuar dje me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti. Z. Sullivan falënderoi kryeministrin për gatishmërinë e Kosovës për të pritur të evakuuarit afganë. Ata shkëmbyen mendime mbi agresionin ushtarak të Rusisë kundër Ukrainës, duke përfshirë ofrimin e ndihmës humanitare nga Kosova për popullin e Ukrainës dhe vendosjen e sanksioneve kundër Rusisë. Ata diskutuan gjithashtu stabilitetin në Ballkanin Perëndimor, me z. Sullivan duke shprehur mbështetjen e SHBA-së për Dialogun e lehtësuar nga BE-ja për të arritur një marrëveshje gjithëpërfshirëse të normalizimit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë dhe nevojën për përparim të mëtejshëm në çështjet kyçe të pazgjidhura. Z. Sullivan mirëpriti planet e Kosovës për të kaluar nga varësia e saj nga thëngjilli i linjitit në energji më të pastër dhe për të siguruar furnizim të qëndrueshëm me energji elektrike”, thuhet në njoftim. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme