Shtohen sulmet ndaj gazetarëve, u bëhet thirrje shteteve të BE-së që t’i mbrojnë

16 Shtator, 2021 - 5:00 pm

Brukseli u ka bërë thirrje qeverive të vendeve anëtarë të Bashkimit Evropian që të marrin masa për mbrojtjen e gazetarëve pas shtimit të sulmeve fizike dhe virtuale ndaj tyre.

Duke e publikuar rekomandimin e parë për sigurinë e gazetarëve, Komisioni Evropian u bëri thirrje vendeve të BE-së që të formojnë pika të kontaktit të lirë me punëtorët e medieve që përballen me kërcënime fizike e virtuale për të siguruar përgjigje të shpejtë nga policia dhe prokurorët.

Sipas Komisionit Evropian, 908 gazetarë dhe punëtorë tjerë medialë janë sulmuar në 23 vende anëtare të BE-së vitin e kaluar, duke rezultuar në lëndime fizike e mendore si dhe dëmtim të pronës.

Ndërhyrja e Komisionit erdhi pas një vargu të vrasjeve të profilit të lartë që e tmerruar Evropën, përfshirë vrasjen e gazetares Daphne Caruana në Maltë e Jan Kuciak në Sllovaki. Të dy ishin duke hetuar raste korrupsioni në vendet e tyre, shkruan The Guardian,

Nënpresidentja e Komisionit Evropian, Vera Jourova, tha se bisedat me familjet e dy gazetarëve të vrarë kanë qenë momentet më të vështira në ish-profesionin e saj si komisionere e BE-së për drejtësi.

“U premtova se do të punoj për t’i bërë gjërat të ndryshojnë. Rekomandimet e sotme janë hap i parë drejt përmbushjes së këtij premtimi”, tha ajo. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme