Skiatorja Lara Colturi shpallet kampione bote në garën e Skive Alpine

20 Janar, 2023 - 7:00 pm

 Skiatorja Lara Colturi u shpall kampione bote në garën e Skive Alpine, kategoria Super G, në Kampionatin Botëror të skive për moshat në Kampionatin Botëror për të Rinj që po zhvillohet në St. Anton am Arlberg të Austrisë, njoftoi sot Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar (KOKSH).

Ajo shënoi kohën 1:01.64 duke lënë pas zviceranen Grob dhe italianen Calaba, duke triumfuar midis 37 konkurrenteve.

Kjo është medalja e parë që Lara Colturi merr si përfaqësuese e Shqipërisë.

Ndërsa ditën e djeshme Lara Colturi fitoi medaljen e artë në disiplinën e Downhill për moshat nën 18 vjeç.

Lara Colturi do të garoje edhe në kategorinë Gjigant të Skive Alpine, në datë 21 Janar dhe më pas do t’i drejtohet Kronplatzit për ndalesën e radhës në Kupën e Botës, bëri të ditur Komiteti Olimpik Kombëtar Shqiptar (KOKSH). /atsh /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme