Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Tortës

26 Nëntor, 2022 - 10:00 am

26 nëntori shënon Ditën Ndërkombëtare të Tortës, përcjell KultPlus.

Ëmbëlsira datojnë që në ditët e Kleopatrës famëkeqe dhe i ka rrënjët që nga Greqia e Lashtë. Forma e parë e tortës ishte një bukë e mbushur me mjaltë dhe arra.

Nga pothuajse shekulli i 13-të para Krishtit deri në shekullin e 16-të para Krishtit, fjala tortë u popullarizuar në të gjithë Britaninë.

Në Amerikë, torta u kërkua gjatë Depresionit të Madh si një vakt i lirë për të ushqyer miliona familje të goditura nga varfëria.

Në shekullin e 19-të, tortës mbulohej me qirinj për të festuar ditëlindjet. Në fillim të shekullit të 21-të, jozyrtarisht, Dita e tortës shënohej më 27 nëntor. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme