Spanja hap qendrën e parë për përkujtimin e viktimave të terrorizmit

1 Qershor, 2021 - 9:59 pm

Spanja sapo ka përuruar qendrën e parë kombëtare për përkujtimin e viktimave të terrorizmit, në Vitoria.

Vendi i përzgjedhur ka një vlerë të lartë simbolike, duke pasur parasysh se është rajoni më i prekur nga ETA, një organizatë e armatosur indipendentiste, përgjegjëse për vdekjet e të paktën 850 personave.

Sidoqoftë, hapësira e re u krijua për t’u bërë homazhe edhe për viktimat e grupeve të tjera terroriste, si për shembull personat që vdiqën në sulmin xhihadist në 2004 në stacionin Atocha në Madrid.

Të pranishëm në përurim ishin Mbreti dhe Mbretëresha e Spanjës, Felipe VI dhe Letizia, kryeministri Pedro Sanchez dhe përfaqësues të tjerë institucionalë.

“Kujtesa është thelbësore për të ruajtur të vërtetën, dinjitetin dhe drejtësinë”, tha Felipe VI në një fjalim të marrë nga media iberike.

Hapja e një qendre për kujtesën e viktimave të terrorizmit parashikohet nga një ligj i miratuar në 2011.

U deshën dhjetë vjet për ta përuruar atë./ atsh/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme