Statuja e Kobe Bryant dhe vajzës së tij vendoset në vendin e aksidentit në 2 vjetorin e vdekjes së tyre

27 Janar, 2022 - 1:34 pm

Një statujë bronzi e legjendës së NBA-së Kobe Bryant dhe vajzës së tij Gianna u vendos të mërkurën në vendin e përplasjes në Calabasas, Kaliforni, ku u vranë Bryants dhe shtatë të tjerë, transmeton KultPlus.

Të mërkurën u mbushën dy vjet nga rrëzimi i helikopterit, i cili u përcaktua nga hetuesit federalë se ishte shkaktuar nga çorientimi i pilotit për shkak të kushteve të mjegullës.

Statuja, e krijuar nga skulptori Dan Medina, tregon Kobe Bryant me uniformën e tij të Lakers me krahun e tij rreth Gianna-s, e cila gjithashtu ka veshur një uniformë basketbolli me një top basketbolli në dorë.

Baza e statujës ka emrat e të nëntë viktimave të aksidentit të gdhendur në një pllakë.

Medina i tha filialit të CNN KABC se statuja do të qëndrojë përkohësisht. CNN ka kontaktuar Medinën për komente shtesë.

Një padi në lidhje me aksidentin është vendosur të shkojë në gjyq së shpejti pasi avokatët e Vanessa Bryant – gruaja e Kobe dhe nëna e Gianna – pretendon se fotot e zonës pas aksidentit, duke përfshirë imazhet e atyre që vdiqën, u shpërndanë gjerësisht mes policisë dhe zjarrëfikësve. Ky gjyq do të fillojë më 22 shkurt./ KultPlus.com

(AP Photo/Ashley Landis)

Të fundit

Të ngjajshme