Studentët e Bukureshtit me ceremoni unike të diplomimit (VIDEO)

16 Korrik, 2020 - 5:30 pm

Studentët në një universitet në Bukuresht mbanin maska ​​ dhe u ulën në distancë shoqërore gjatë një ceremonie unike të diplomimit, e cila u mbajt në mes të pandemisë së koronavirusit.

Studentët e Universitetit Politeknik morën pjesë në ceremoni në të njëjtën ditë kur presidenti rumun Klaus Iohannis njoftoi një zgjatje 30-ditore të gjendjes së vigjilencës së vendit.

Gjatë ceremonisë së mbajtur në një hapësirë të jashtme, studentët hodhën kapelat e tyre të diplomimit në ajër, duke sinjalizuar përfundimin e studimeve të tyre universitare.

Ramona Stefan, studente e Fakultetit të Kontrollit automatik dhe shkencës kompjuterike, tha që mësimi në internet gjatë pandemisë paraqiti si përfitimet ashtu edhe sfidat e saj.

“Pjesa e mirë është se duke qenë vitin e kaluar kam pasur më shumë kohë për të punuar në tezën time përfundimtare,” tha Stefan.

“Unë padyshim kam humbur gjëra të tjera si bashkëveprimi me kolegët ose shpjegimet nga mësuesit,” shtoi ajo.

Profesoresha e fakultetit Simona Iuliana Caramihai tha se kriza e koronavirusit kishte përshpejtuar procesin e diplomimit dhe do të thoshte se studentët po hynin në botën e vërtetë shumë më shpejt sesa do të kishin bërë në rrethana të tjera

Pandemia gjithashtu ka detyruar disa studentë të diplomuar të rimendojnë planet e tyre të ardhshme.

Cristovao Yago, një student ndërkombëtar që ndoqi universitetin me bursë, tha se ai kishte dashur të bënte master, por tani po mendonte të kthehej në shtëpi për të qenë më afër familjes së tij.

Rumania ka regjistruar një numër në rritje të infeksioneve me koronavirus gjatë javës së kaluar.

Të shtunën, vendi regjistroi një rekord të përditshëm prej 698 raste të reja, raporton AP, transmeton Klan Kosova.

Kjo erdhi disa ditë pasi Gjykata Kushtetuese ndaloi qeverinë të detyrojë njerëzit e infektuar me koronavirus të karantinohen ose të qëndrojnë në spital për trajtim.

Si rezultat i rritjes së numrit të rasteve, presidenti Iohannis njoftoi të mërkurën se gjendja e vigjilencës së vendit do të zgjerohej për 30 ditë shtesë, transmeton Klan Kosova.

Rumania ka regjistruar të paktën 34.226 raste me koronavirus me 1,952 vdekje, sipas shifrave të qeverisë.

Të fundit

Të ngjajshme