Studentja saudite u dënua me 34 vjet burg për postimet kritike në Twitter, reagon Universiteti ku studionte

18 Gusht, 2022 - 8:57 am

Universiteti i Leeds ka shprehur shqetësim të thellë për një nga studentët e doktoraturës, e cila është burgosur për 34 vjet burgim në Arabinë Saudite për postimet kritike në Twitter.

Salma al-Shehab, një shtetase saudite dhe nënë e dy fëmijëve, u arrestua në vitin 2021 ndërsa ishte me pushime në mbretëri.

Para udhëtimit ajo kishte bërë thirrje për reforma dhe lirimin e aktivistëve.

Grupet e të drejtave të njeriut thanë se dënimi i ashpër i dha gënjeshtra pretendimeve saudite se po përmirësonte të drejtat e grave dhe tregoi se situata po përkeqësohej.

Një gjykatë kundër terrorizmit e dënoi Shebabin për ndihmën e disidentëve që kërkonin të “prishnin rendin publik” dhe publikonin “thashetheme të rreme”, thanë ata, raporton BBC, transmeton Express.

Ata paralajmëruan se ishte “dënimi më i gjatë me burgim ndonjëherë për një aktiviste paqësore” në shtetin e Gjirit. /Express / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme