Stuhi dhe përmbytje, Austria shpall emergjencën civile

30 Qershor, 2022 - 6:30 pm

Autoritetet në Austri kanë shpallur një emergjencë civile pasi rrëshqitjet e dheut ndërprenë shërbimet e shpëtimit në disa fshatra nga, ndërsa të paktën një person humbi jetën pas reshjeve të mëdha të shiut që shkaktuan përmbytje në Carinthia, shkruan Euronews.

Kryebashkiaku i Treffen Gerald Ebner tha se 20 shtëpi dhe ferma nuk mund të arriheshin nga ekipet e shpëtimit.

Një stuhi në orët e vona të ditës së djeshme solli rrezikun e rrëshqitjeve të mëtejshme dheu.

Presidenti austriak Alexander van der Bellen falënderoi ekipet e shpëtimit dhe e përshkroi shkatërrimin në Carinthia si “dramatik”.

Rritja e ngjarjeve ekstreme në Evropë është, sipas shkencëtarëve, pasojë e drejtpërdrejtë e ngrohjes globale./ KultPlus.com

Të ngjajshme