Sveçla: Hetimet e para thonë se 11-vjeçarja është dhunuar për më shumë se një vit

5 Shtator, 2022 - 3:55 pm

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në një konferencë për media gjatë ditës së sotme ka dhënë informacione të reja për rastin, tashmë shumë të përfolur, atë të dhunimit të një 11 vjeçare në Prishtinë, shkruan KultPlus.

Sveçla ka thënë se edhe pse rasti është ende duke u hetuar, ai shton se informacionet e para bëjnë me dije, se vajza ka më shumë se një vit që është duke u dhunuar.

“Nuk mund të them saktësisht, meqenëse çështja është nën hetim por tashmë mund të them se më shumë se një vit është keqpërdor dhe dhunuar e mitura 11 vjeçare. Këto janë informatat e para”, tha Sveçla.

Ai po ashtu tha se i ka dorëzuar kërkesën kreut të Inspektoratit të Kosovës, që të gjithë hetuesit policorë të dalin si dëshmitarë për të kuptuar saktësisht se çfarë ka ndodhur.

“Ne kemi kuptuar fatkeqësisht që nuk bëhet fjalë për një rast apo dy raste. Por bëhet fjalë për më shumë raste të keqpërdorimit dhe dhunimit të të miturës 11 vjeçare. Unë kërkesën kryeshefit të Inspektoratit kryesor të Kosovës, ia kam bërë drejtpërdrejtë në mënyrë që të gjithë të përfshirët në këtë rast edhe hetuesit policorë të paraqitën si dëshmitarë në mënyrë që institucionet e Kosovës dhe publiku të informohet drejtë për atë se çfarë ka ndodhë. Të gjitha informatat e deritanishme na tregojnë për dështime të një pas njëshme të institucioneve përgjegjëse për ta mbrojtur të miturën dhe për të identifikuar të gjithë dhunuesit, që nuk janë arrestuar ende të gjithë ”, ka deklaruar ministri Sveçla. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme