Tenori Ramë Lahaj dhe Ansambli ‘SHOTA’ prezantojnë kulturën shqiptare në “Expo 2020 Dubai”

19 Shkurt, 2022 - 2:55 pm

Pavarësia e Kosovës këtë vit u shënua me shumë aktivitete të veçanta edhe në Dubai.

Në kuadër të “Expo 2020 Dubai” u mbajt ceremonia qëndrore për nder të ditës së pavarësisë, ku morën pjesë Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, Rozeta Hajdari, Ministri i Bujqësisë, Faton Peci, zëvendësministrja e MKRS, Daulina Osmani, Ambasadori i Republikës së Kosovës në EBA, Xhabir Hamiti, Ministri i Ndërmarrësisë i Emirateve të Bashkuara Arabe, Ahmad bin Abdullah Humaid Belhoul Al Falasi, përfaqësues të institucioneve të EBA-s dhe shumë personalitete të jetës kulturore e ekonomike.

Përgjatë kësaj dite në një ngjarjeve më të mëdha botërore përmes artit dhe muzikës u prezantua kultura shqiptare.

Aktivitetet kuturore të organizuara nga Qeveria e Republikës së Kosovës ishin të shumta, përfshirë këtu performancën nga Ansambli Kombëtar i këngëve dhe valleve “SHOTA” dhe koncerti “The Voice of Independent Kosova” nga tenori me famë botërore Ramë Lahaj shoqëruar nga Ulpiana Aliaj-Soprano dhe Ugo Mahieux- Piano.

Fotografitë janë realizuar nga Arben Llapashtica. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme