Tërmeti në Turqi krijon një kanion 300 metra në një ullishte, toka ndahet në dysh

15 Shkurt, 2023 - 10:00 am

Një kanion 300 metra u krijua në një ullishte në rajonin e Hatajit pas tërmetit vdekjeprurës që goditi Turqinë. Hendeku i thepisur, me rërë që u formua i ngjan një kanioni dhe gropa arrin një thellësi prej 40 metrash. Krijimi i tij është një tjetër demonstrim i fuqisë shkatërruese të tërmetit 7.8 ballë që vrau dhjetëra mijëra njerëz në Siri dhe Turqi dhe shkatërroi blloqe të tëra qytetesh.

Disa qytetarë thanë se dëgjuan një shpërthim të madh gjatë tërmetit dhe panë një dritë jeshile në zonë.

Irfan Aksu, i cili jeton në zonë, tha se kur filloi tërmeti, ai krijoi “një tingull të pabesueshëm”. “Ishte si një fushë beteje kur u zgjuam”, tha ai. / KultPlus.com

Të ngjajshme