Tërmeti rikthen në funksion orën në Japoni që u ndal para 10-vjetësh si pasojë e cunamit

14 Prill, 2021 - 11:37 pm

Për gati dhjetë vjet, ora e vendosur në tempullin “Bunshun Sakano” ishte një kujtesë e forcës natyrore që ishte afër shkatërrimit të madh të Japonisë. Ora, e cila besohet se është rreth 100 vjet e vjetër, u ndal së punuari pasi një tërmet dhe cunami goditën fuqishëm Japoninë duke marrë jetën e mbi 18 mijë njerëzve, më 11 mars 2011.

Tempulli, i cili është i vendosur pak qindra metra larg nga baza e cunamit, një qytezë në rajonin Miyagi, u godit nga valët, me disa pjesë të saj që u shkatërruan. Aty shpëtoi ora, e cila u pastrua, por që refuzoi të riniste funksionimin.

Më 13 shkurt të sivjetmë – pak javë para se të shënohej 10-vjetori i tragjedisë – rajoni i njëjtë u godit nga një tërmet i fuqishëm, me sizmologët që thonë se ishte pasgoditje e tërmetit të marsit të atëhershëm.

Në ditën e nesërme, Sakano, kryesuesi i tempullit budist, shkoi për të shikuar dëmet që ishin bërë. Ora, e cila kishte qëndruar e heshtur, po bënte zhurmë.

Dy muaj më pas, ajo ende po funksionon, shkruan “The Guardian”. Ora duket se është kthyer në funksion pas dridhjeve të muajit shkurt./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme