Thaçi: I përjetshëm do të mbetet emri dhe zëri i Bilbilit të Kosovës

7 Shkurt, 2020 - 11:38 am

Ka ndërruar jetë sot bilbili i muzikës Nexhmije Pagarusha.

Presidenti Hashim Thaçi ka reaguar për vdekjen e Pagarushës duke e vlerësuar si një humbje të madhe për kulturën dhe artin tonë kombëtar, shkruan KultPlus.

Ky është reagimi i plotë i presidentit Thaçi:

Të pikëlluar me vdekjen e artistes së madhe, Nexhmije Pagarushës, e cila me zërin e saj e përjetësoi muzikën shqipe, duke i dhënë vlera të përjetshme, me të cilat krenohet krejt bota shqiptare.

Ndarja nga jeta e Nexhmije Pagarushës është një humbje e madhe për kulturën dhe artin tonë kombëtar.

Zëri i saj karakteristik e shndërroi në një ikonë të papërsëritshme, bazuar në dhuntitë dhe talentin e saj të pakufishëm. I përjetshëm do të mbetet emri dhe zëri i Bilbilit të Kosovës! HTH / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme