‘The Guardian’: Atmosfera mahnitëse Rivierës Shqiptare të viteve 1960

17 Dhjetor, 2022 - 11:45 pm

Shqipërinë e zbulova kur më lindi dëshira për të parë Spurs të luanin në finalen e Ligës së Konferencës së UEFA-s 2022, në kryeqytetin e Tiranës shkruan në një artikull të “The Guardian”, blogeria Yolanda Zappaterra.

“Spurs nuk ia dolën, por Shqipëria mbeti në listën e dëshirave të mia dhe në shtator e bëmë pjesë të një pushimi mes dy vendeve, duke udhëtuar nga Korfuzi në Sarandë, në Shqipërinë e Jugut.

Menjëherë, u tërhoqëm pas atmosferës së Rivierës së viteve 1960, plazhit të qytetit të madh, barit “Elvis” në buzë të detit, që ofronte ushqime me përbërës jashtëzakonisht të freskët, dhe nga zona arkeologjike e UNESCO-s në Butrint.

Më pas udhëtuam me autobus për në Berat. Atje nuk ka autobusë publikë dhe minibusët në pronësi private variojnë nga ata të shpejta deri te ata të ngadaltë dhe të rrënuar.

Ne goditëm në shenjë dhe hipëm në njërin nga të parët, ku një grua zgjati kyçin e dorës, duke më bërë me shenjë që t’i lidhja byzylykun.

Në Berat kaluam dy ditë të paharrueshme duke eksploruar arkitekturën osmane, kështjellën në majë të kodrave, dhe muzetë etnografikë dhe ikonografikë.

Teksa po blinim byrek në një furrë buke, zonja e byzylykut nga autobusi, më vështroi dhe më bëri një buzëqeshje të madhe përpara se të më befasonte me një përqafim”, sipas artikullit./KultPlus.com

Të ngjajshme