займ на карту онлайн потребительский кредит

‘Ti je vetë përgjegjës për lumturinë tënde, nëse pret që të tjerët të të bëjnë të lumtur do të zhgënjehesh’

20 Mars, 2020 - 4:55 pm

Sot shënohët Dita Ndërkombëtare e Lumturisë, e cila u caktua më 20 mars në korrik të vitit 2012 nga Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, shkruan KultPlus

Për nder të kësaj dite, KultPlus ju sjell disa thënie për lumturinë nga disa personalitete të shquara.

-Për çdo minutë që je i mërzitur, humbet 60 sekonda lumturie. -Ralph Waldo Emerson

-Ka shumë gjëra të mira në botë, për të cilat ia vlen të luftosh. -J.R.R. Tolkien

-Nuk është as pasuria e as shkëlqimi, por qetësia dhe përkushtimi me të cilin fal lumturi. -Lucille Ball

-Kur një derë lumturie mbyllet, një tjetër hapet, por shpesh ne e mbajmë shikimin shumë gjatë te dera e mbyllur dhe nuk e shohim derën e hapur para nesh. -Helen Keller

-Është një fillim i mbarë, nëse je në gjendje të kuptosh se çfarë të bën të lumtur. -Lucille Ball

-Lumturia është në mendje. Zakonisht, njerëzit janë aq të lumtur sa ndihen me mendjen e tyre. -Abraham Lincoln.

-Nuk ka kohë për të parë anën e mirë nëse vazhdimisht shikon vetëm të keqen. -Jimmy Buffett

-Nga gëzimi dhe të qeshurat, le të vijnë rrudhat. -William Shakespeare
-I vetmi gëzim i madh në botë është të rifillosh. -Cesare Pavese

-Ne të gjithë kemi pengesa dhe probleme, por disa prej nesh shohin yjet. -Oscar Wilde

-Numëro vitet nga miqtë, jo nga ditëlindjet, numëro buzëqeshjet, jo lotët. -John Lennon

-Nëse shpenzon gjithë jetën duke pritur stuhinë, nuk do të kënaqesh kurrë me diellin. -Morris West

-Nëse po e lexon këtë … urime, je gjallë. Nëse nuk ka diçka rreth e rrotull që të bën të qeshësh, atëherë nuk e di çfarë mund ta bëjë këtë. -Chad Sugg

-Nuk mund të jesh i lumtur ndërsa je shpeshherë i mërzitur. -Lauren Oliver

-Lumturia nuk është pushtet parash, ajo qëndron te kënaqësia e arritjeve dhe te përpjekjet për punët krijuese. -Franklin D. Roosevel

-Mos prit që të tjerët të jenë të lumtur për ty. Çdo copëz lumturie që fiton, shijoje me veten. -Alice Walker

-Një pesimist shikon vështirësitë në çdo mundësi që i jepet, ndërsa një optimist shikon mundësi në çdo vështirësi. -Winston Churchill

-Të gjithë në brendësi kemi disa luledielli. -Allen Ginsberg

-Nëse buzëqesh edhe kur je vetëm, atëherë me të vërtetë ia ke dalë të jesh i lumtur. -Andy Rooney

-Nuk ka rëndësi çfarë ke, kush je, ku je apo çfarë bën për të qenë i lumtur ose jo. Është gjithçka çfarë mendon ti për lumturinë. -Dale Carnegie / KultPlus.com

Të ngjajshme