TikTok në probleme serioze, paditet dhe akuzohet për dështim të mbrojtjes së privatësisë

8 Dhjetor, 2022 - 4:30 pm

Aplikacioni popullor i mediave sociale TikTok është paditur nga shteti amerikan i Indianës, përcjell KultPlus.

Prokurori i përgjithshëm i saj Todd Rokita ka akuzuar kompaninë bashkëpunuese të TikTok, ByteDance, për shkelje të ligjeve të shtetit për mbrojtjen e konsumatorëve.

Shteti pretendon se aplikacioni nuk arrin të mbrojë të rinjtë dhe privatësinë, shkruan BBC.

Sidoqoftë, TikTok tha se konsideron mirëqenien e të rinjve në politikat e saj dhe se janë të bindur se mund të kënaqin shqetësimet e sigurisë kombëtare të SHBA.

Indiana ngriti dy padi të mërkurën. I pari pretendon se aplikacioni i ekspozon përdoruesit e rinj ndaj përmbajtjeve të papërshtatshme.

Në ankesën tjetër, aty gjithashtu pretendohet se TikTok nuk zbulon potencialin e qeverisë kineze për të hyrë në informacione të ndjeshme të konsumatorëve.

“TikTok është një ujk në petkun e deleve”, sipas dokumenteve të gjykatës.

“Për sa kohë që TikTok lejohet të mashtrojë konsumatorët e Indianës në lidhje me rreziqet ndaj të dhënave të tyre, ata konsumatorë dhe privatësia e tyre janë pre e lehtë.”

Ankesa thotë se algoritmi i aplikacionit promovon një sërë përmbajtjesh të papërshtatshme, “që përshkruajnë alkoolin, duhanin dhe drogën; përmbajtje seksuale, lakuriqësi dhe tema sugjestive; dhe fyerje të forta”.

Ai gjithashtu pretendon se mashtron përdoruesit e rinj me vlerësime të moshës 12 vjeç e lart në dyqanet e aplikacioneve Apple dhe Google.

Indiana po kërkon një urdhër kundër praktikave të saj dhe dënime civile kundër kompanisë për “sjelljen e saj të padrejtë dhe mashtruese”.

Një zëdhënës i TikTok tha se “siguria, privatësia dhe siguria e komunitetit tonë është prioriteti ynë kryesor”.

Aplikacioni ka veçori kufizuese për moshën dhe kontroll prindëror, tha firma, dhe kompania po investon në kontrolle të mëtejshme të përmbajtjes.

Përveç kësaj, ata thanë se TikTok ishte i bindur se mund të adresonte “të gjitha shqetësimet e arsyeshme të sigurisë kombëtare të SHBA”.

Njoftimi i padive vjen pasi shtetet e tjera amerikane kanë hartuar legjislacionin për të ndaluar TikTok. Teksasi, Dakota e Jugut dhe Karolina e Jugut kanë ndaluar përdorimin e TikTok në pajisjet e qeverisë shtetërore.

Muajin e kaluar, kreu i FBI-së ka thënë se TikTok përbën një shqetësim për sigurinë kombëtare.

Administrata Biden ka qenë në bisedime me zyrtarët e TikTok për muaj të tërë ndërsa ata përpiqen të arrijnë një marrëveshje të sigurisë kombëtare për të mbrojtur të dhënat e qindra miliona përdoruesve të saj në SHBA.

TikTok po përballet gjithashtu me sfida ligjore diku tjetër. Në Mbretërinë e Bashkuar, kompania e mediave sociale mund të përballet me një gjobë prej 29 milion dollarë për dështimin në mbrojtjen e privatësisë së fëmijëve kur ata përdorin platformën. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme