“Tok”, një iniciativë që bashkon kulturën shqiptare nëpër botë

19 Dhjetor, 2020 - 3:28 pm


Roli i diasporës në mbështetjen dhe promovimin e trevave shqiptare ka qenë përherë prezente nëpër vite. Tanimë aktivistë të shumë shoqatave dhe organizatave nga mërgata i ka bashkuar kultura, nën ombrellën e simbolikes “Tok”, shkruan KultPlus.

Shoqata “K” nga Vjena, “Ajo” nga Londra, “Marrja Zezë” nga Berlini, “URACult” nga Kölni, “Brezi Ynë” nga Zürichu, “ODA” nga Hamburgu dhe Germin nga Prishtina/Tirana u unifikian për të përçuar në vende të ndryshme të globit vlerat dhe kulturën e popullit shqiptar.

Të gjitha këto organizata e shoqata vendosën që të fillojnë rrugëtimin e tyre nën moton ”TOK me kulturën tonë”, i cili do të nis më 26 dhjetor virtualisht me muzikë e letërsi për të vazhduar më tutje.

“TOK është një iniciativë që synon ta prezentoj artin dhe kulurën shqiptare anembanë botës. Kjo iniciativë një ditë do të jetë një platformë kulturore ndërkombëtare”, shkruhet në njoftimin e këtij organizimi.

Aktiviteti i cili do të nis nga ora 19:00, do të jetë ombrellë e artistëve, profesionistëve e vullnetarëve të cilët e duan artin dhe kulturën.

Më poshtë po ju sjellim programin e plotë:

 • Hyrja – Inva Mula (Soprano)
 • Lexim – Jehona Jahaj (Poete) – Berlin
  • Veprat: KeinManifest dhe AlbanischeAbsolution
 • Pikë muzikorë – Vendim Thaçi (Kitarist) – Zürich
  • Veprat: Allemande, Milonga del Angel, Prélude no.4 dhe Hot Club Français
 • Lexim – Kasem Hoxha (Aktor) – Köln
  • Veprat: Cigarja 
 • Pikë muzikorë – Anda Gjini (Flautiste), Aysem Bolukbasi (Piano) – Hamburg  
  • Veprat: Variacione Mbi Një Temë Popullore
 • Pikë muzikorë dhe balet – Flaka Goranci (Mezzo Soprano), Enxhi Rroji (Pianiste), Laura Llozi (Violiniste), Margona Komani (Çelliste) dhe Eno Peçi (Koreograf dhe Balerin) – Vjenë
  • Veprat: Kur Më Vjen Burri Nga Stani, Asaman Trëndafili Çelës, Lule Borë, Muzg dhe The Basic Of All Life  
 • Pikë muzikorë – Mjellma Istrefi (Kantautore), Shkumbin Istrefi (Kitarë) – Prishtinë 
  • Veprat: Deal with it, Choose you, Navajo, Una Nottea Napoli dhe CryMeaRiver
 • Pikë muzikorë – Adhurim Demiri (Kantautor) – Tiranë
  • Veprat: Zemër e Një Gruaje dhe MallBulevardi
 • Pikë muzikorë – AJO, Vjollca Robelli-Mripa (Kantautore), Aurel Qirjo (Violinë), Christian Prior – piano, Harry Greene – Electric Guitar – Londër
  • Veprat: Burrnesha, Besa, Ajo dhe Nëna
 • Lexim – Mario Caliva (Regjisor) – Hora Arbëreshëvet
  • Veprat: Qish

“Rrugëtimi i ynë i parë muzikor e letrar do të jetë virtual dhe do të na sjell në Tiranë, Zürich, Vjenë, Köln, Hamburg, Londër, Berlin e Prishtinë. Në të ardhmen ky udhëtim do të vazhdoj me ju dhe pranë jush, në Tetovë, Stockholm, New York, Ankara, Ulqin, Toronto, Shkodër, Romë, Zagreb, Athinë e Prizren e kudo që jeni”, thuhet tutje në njoftim. 

Kujtojmë që për dizajnin e pllakatës është përkujdesur Anyla Berisha, kurse krijimin e videos është duke e punuar Berat Hasani.

https://www.facebook.com/events/829486504287525 / KultPlus.com

Të ngjajshme