‘Topi i Artë’ pezullohet këtë vit për shkak të Covid19

20 Korrik, 2020 - 3:58 pm

Për herë të parë që nga viti 1956, Topi i Artë nuk do t’i jepet asnjë lojtari këtë vit për shkak të ndërprerjes së shkaktuar nga pandemia koronavirus, shkruan KultPlus.

France Football ka njoftuar se çmimi prestigjioz nuk do të jepet këtë sezon për shkak të mos përmbushjes së të gjitha kushteve.

Topi i Artë i është dhënë lojtarit më të mirë në planet që nga viti 1956, megjithatë është marrë vendimi se nuk do të ishte e drejtë të zgjedhin një interpretues kryesor duke pasur parasysh rrethanat në të cilat aktualisht po luhet sporti profesional.

“Për herë të parë që nga viti 1956, Topi i Artë do të marrë një pushim. Nuk do të ketë shpërblim në vitin 2020, sepse rezulton, pas shqyrtimit të menduar, se të gjitha kushtet nuk janë përmbushur. Ne besojmë se një vit i tillë si ky nuk mund dhe nuk duhet të trajtohet si një i zakonshëm”, thuhet në njoftimin e France Football.

Në këto rrethana fituesi i vitit 2019 Lionel Messi do të mbajë titullin e fituesit të Topit të Artë edhe për 12 muaj të tjerë.

Super ylli i Barcelonës ka gjashtë Topa të Artë në emrin e tij, ndërkaq rivali i tij Cristiano Ronaldo i Juventusit ka pesë. / KultPlus.com

Të ngjajshme