Tradita e pazakontë e mikeshave të nuses arbëreshe

28 Shkurt, 2021 - 5:59 pm

Një traditë e pazakontë zbatohej nga mikeshat e nuses arbëreshe para martese në Lungro, Kalabri.

Para se një vajzë arbëreshe të martohej, mikeshat e nuses së ardhshme duhet të lanin kokën me verë. Kjo traditë u dokumentua në gjysmën e dytë të shekullit XIX kur një studiues merr pjesë në një martesë në një vend arbëresh. Ai përshkruan në detaje të gjitha fazat e ceremonisë.

Tradita e cila i bëri më shumë përshtypje dhe e shkroi në shkrimimin e tij, ishte se miqtë e nuses së ardhshme lanin kokën me verë dhe pastaj vazhdojnë të stilojnë gërshetat me fjongo të bardhë.

Në këtë foto janë tri vajza nga Lungro të veshura me kostume tradicionale./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme