U përjashtua nga klubi grek vetëm se bëri ‘shqiponjën’, futbollisti shqiptar fiton gjyqin në vlerë prej 150 mijë eurosh

12 Maj, 2021 - 3:36 pm

Futbollisti shqiptar, Idriz Batha, e ka fituar gjyqin ndaj klubit grek AEK Larissa.

Batha ishte afër për t’u transferuar tek ky ekip në vitin 2018-të, por kjo u anulua nga kryetari i atëhershëm i klubit, Sotiris Marku, i cili kishte thënë se ky transferim nuk do të realizohej për shkak se futbollisti kishte fotografi duke bërë “shqiponjën” me duar.

“Arsyeja më kryesore që u anulua kjo marrëveshje është se pamë në internet një foto të lojtarit që bënte me dorë simbolin e Shqipërisë së Madhe(shqiponjën). Kjo është diçka jo e mirë sepse ne kemi shumë lojtarë serbë në ekip dhe gjithashtu Shqipëria e Madhe përfshin vende brenda Maqedonisë, gjithashtu edhe Greqisë. Gjithashtu shumë tifozë do të mbetnin të zhgënjyer”.

Menaxheri i futbollistit shqiptar e kishte dërguar në UEFA çështjen, kurse sot kreu i AEK Larrisa-s, Alexis Kougias, njoftoi sot se klubi e ka humbur gjyqin.

Kështu tani detyrohet t’i paguajë futbollistit 240 mijë dollarë (rreth 150 mijë euro), një pjesë e së cilës i kanë kaluar tashmë në llogari, njofton Supersport.al.

“Është një gabim i CEO-s së atëhershëm, Sotiris Marku, i cili në vend të një propozimi, i ka dorëzuar Bathës kontratën finale me kohëzgjatje tre vjeçare. Nga 240 mijë euro të parashikuara në kontratë, gjykata ka vendosur që ne t’i paguajmë 150 mijë euro. Deri tani kemi shlyer 1/3-ën e shifrës dhe kemi kohë deri në fund të vitit për pjesën tjetër, ndaj nuk na rrezikohet bllokimi i merkatos”. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme