Ukraina dhe Rusia bien dakord për marrëveshjen e krizës ushqimore

22 Korrik, 2022 - 1:55 pm

BBC raportoi se ministri rus i mbrojtjes, Sergei Shoigu, kishte mbërritur në Stamboll për të rënë dakord për marrëveshjen e grurit.

Tani, delegacioni nga Ukraina ka mbërritur në Stamboll, thotë ministria e infrastrukturës e Ukrainës.

Kievi dhe Moska pritet të nënshkruajnë më vonë marrëveshje që do të lejojnë rifillimin e eksporteve të grurit nga Deti i Zi, i cili është bllokuar kryesisht që nga pushtimi rus.

Bllokada detare e Rusisë ka ndërprerë efektivisht portet kryesore të Ukrainës, duke e detyruar vendin të mbështetet në portet më të vogla për të nxjerrë mallrat jashtë, thonë analistët detarë, transmeton KultPlus.

Ukraina është mbështetur në portet e saj të Danubit për të ndihmuar në mbajtjen e rrjedhës së tregtisë. Portet kanë rritur kapacitetin në nivele rekord, duke çuar në bllokime të rënda jashtë Kanalit të Sulinës.

Megjithatë, nuk është e mjaftueshme për të kompensuar mungesën e grurit në vend, thotë reporterja e të dhënave Bridget Diakun. “Rihapja e porteve si Odesa do të ishte mënyra më efektive për të rritur eksportet e grurit dhe ka potencialin për të lehtësuar presionin mbi portet e Danubit”, thotë ajo.

“Delegacioni i vendit i kryesuar nga Ministri i Infrastrukturës së Ukrainës, Oleksandr Kubrakov, mbërriti në Stamboll për negociata mbi zgjidhjen e çështjes së grurit”, tha ministria në Telegram.

Ai shton se delegatët takuan gjithashtu shefin e OKB-së Antonio Guterres. /KultPlus.com

Të ngjajshme