Ukrainasit po ndërtojnë teknologji shtëpiake në përpjekje për të penguar sulmin e dronëve rusë

3 Korrik, 2022 - 9:40 pm

Shpikësit dhe shkencëtarët ukrainas janë duke u munduar gjithnjë e më shumë që përmes teknologjisë së bërë në shtëpi, të luftojnë forcat ruse, duke përfshirë dronët dhe bllokuesit e ndryshëm, transmeton KultPlus.

“Ne thjesht po përpiqemi të shpëtojmë jetë,” i tha Sunday Times të Londrës një inxhinier me bazë në Kharkiv që e quan veten “Kulibin”. “Kjo është gjëja më e rëndësishme.”

Një grup i inxhinierëve ukrainas po blejnë nga interneti pjesë të dronëve dhe me anë të printerëve 3D ata po ndërtojnë bllokues sinjalesh.

Ndërsa një grup i studentëve nga Kievi po mbledhin bateri të përdorura të cigareve elektrike dhe po i përdorin ato si bateri për dronë.

Një grup studentësh të shkencës në Kiev po mbledh cigare elektronike të përdorura dhe po i ripërdor si bateri drone. Të tjerë po krijojnë softuer dhe antena të shënjestruar të manipuluar, shkruan New York Post.

Të dy forcat ruse dhe ukrainase mbështeten në dronët komercialë, duke i përdorur ato si mjete vdekjeprurëse zbulimi në mes të betejave të pamëshirshme të artilerisë që tërbohen në pjesën lindore të vendit.

Teknologjia është bërë për shënjestrimin e saktë: luftëtarët ukrainas presin të goditen nga kundërsulmet ruse vetëm dy minuta pas gjuajtjes. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme