займ на карту онлайн потребительский кредит

Variety: Visar Morina, njëri ndër 10-të artistët më të talentuar për t’u parë në vitin 2020

17 Janar, 2020 - 2:03 pm

Revista e njohur ”Variety”, ka publikuar edicionin e gjashtë të dhjetë evropianëve që duhen parë në vitin 2020, transmeton KultPlus.

Duke vënë kështu në dukje dhjetë talentet në rritje nga i gjithë kontinenti i Europës, të cilët pritet të kenë edhe shumë suksese të tjera në vitin 2020. Përzgjedhja përfshin aktorë, regjisorë, shkrimtarë dhe producentë në zhvillim. Ndërsa grupi prej këtyre dhjetë të përzgjedhurëve pritet të nderohet në Festivalin e ardhshëm të Filmit në Berlin.

”Regjisori Visar Morina fitoi një mori çmimesh për debutimin e tij artistik, “Babi”. Ai është rikthyer me “Exil”, i cili do të debutojë në Sundance dhe do të luajë në pjesën Panorama të Berlinale.”, thuhet në artikullin e Variety.

Filmi rrëfen tregimin e Xhaferit, një inxhinier i kimisë me origjinë nga Kosova, i cili ndjehet i diskriminuar dhe i ngacmuar në vendin e punës, gjë që e zhytë atë në krizë të identitetit.

“Exile” është bashkëprodhim në mes të Komplizen Film Gjermani, Ikonë Studio Kosovë dhe Frakas nga Belgjika i financuar nga: Minister of State for Culture and Media, Film- und Medienstiftung NRë, German Federal Film Fund, Belgium Film Tax Shelter, Medienboard Berlin Brandenburg, Qendra Kinematografike e Kosovës, Eurimages, German Federal Film Board.

Bashkangjitur gjeni linkun e artikullit të plotë të revistës. / KultPlus.com

Të ngjajshme