Vasfije Krasniqi kërkon donacione për fondacionin e nobelistit Denis Mukwege

10 Korrik, 2019 - 5:20 pm

Aktivistja për të drejtat e njeriut dhe gruaja e guximshme që tregoi për dhunimin e saj gjatë luftës në Kosovë, Vasfije Krasniqi, po shfrytëzon mënyra të tjera për të ndihmuar grupet e prekura nga e njëjta problematikë.

Për ditëlindjen e saj këtë vit, me anë të rrjetit social Facebook, Vasfija po mbledhë para dhe donacione për Mukwege Foundation, themeluar nga fituesi i çmimit Nobel për Paqe – Denis Mukwege.

“Fondacioni Mukwege më ka ndihmuar të flas për tregimin tim para botës. Jo vetëm publiku e dëgjon këtë tregim por edhe të shpëtuarat dhe ato që kaluan në trauma të tilla e shohin se kanë mbështetje dhe mund të gjejnë solidaritet mes njerëzve” ka shkruar Vasfija në rrjete sociale.

Ajo po provon të sjellë 500 dollarë për këtë fondacion brenda dy javëve.

Fondacioni Mukwege provon të luftojë dhunën seksuale gjatë luftërave në mbarë botën, duke angazhuar edhe politikanët në një proces për t’i dhënë fund kësaj dukurie.

Rrjetet sociale kanë dalë të jenë shumë efektive në mbledhjen e donacioneve për kauza të ndryshme.

Vasfije Krasniqi Goodman po vazhdon të jetë aktive në luftën për të drejtat e njeriut e sidomos në kauzën e grave të dhunuara gjatë luftës në Kosovë, duke qenë një prej tyre dhe duke e ndarë me popullin tregimin e saj të guximshëm e po aq edhe të dhimbshëm. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme