Talebanët i presin kokën sportistes afgane

21 Tetor, 2021 - 1:29 pm

Mahjabin Hakimi, një volejbolliste e re në Klubin e Volejbollit në Komunën e Kabulit dhe ekipit kombëtar të të rinjve, thuhet se iu pre koka nga talebanët në Afganistan.

Kjo u bë e ditur nga trajneri i skuadrës dhe ekipit kombëtar afgan të volejbollit të femrave, njofton mediumi “Persia e pavarur”, përcjell Demokracia.com.

Atletja dyshohet se u vra në fillim të muajit tetor, por lajmi nuk u bë i ditur nga familjarët pasi kishin frikë nga hakmarrja e talebanëve.

Sipas Afzali, pas rënies së qeverisë së Ashraf Ghani, atletet femra në të gjithë vendin u përballën me një kërcënim serioz të sigurisë dhe talebanët ndoqën ato duke plaçkitur shtëpitë e tyre në qytete të ndryshme.

Ekipi kombëtar afgan i volejbollit për femra u themelua në vitin 1978. Ai ka shërbyer prej kohësh si burim frymëzimi dhe fuqizimi për vajzat e reja afgane.

Të fundit

Të ngjajshme