Vazo kineze e periudhës Qianlong, u shit për gati 1.5 milionë paund

18 Maj, 2022 - 3:27 pm

Një vazo kineze “jashtëzakonisht e rrallë” e shekullit të 18-të e blerë në vitet 1980 për disa qindra paund dhe e mbajtur në një kuzhinë është shitur për më shumë se 1.4 milionë paund, përcjell KultPlus.

Vazoja prej 2 këmbësh (60 cm) me xham blu e argjendi, u krijua për oborrin e perandorit Qianlong.

E zbukuruar me vinça dhe shkopinj, ishte vlerësuar të shitej në ankand për 100,000-150,000 £, por me të vendosur në ankandë gjërat morën kahje tjetër.

Vazo mban shenjën “dalluese” me gjashtë karaktere të periudhës Qianlong (1736-1795) në bazën e saj, tha shtëpia e ankandeve Newbury.

“Është jashtëzakonisht e rrallë të shohësh vazo blu të pikturuara si me prarim ashtu edhe me argjend të ngritur pak, që mendohet se është për shkak të mediumit që është i vështirë për t’u kontrolluar”, thuhet tutje nga kjo shtëpi e ankandeve. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme