Vdes aktorja e ‘The Andy Griffith Show’, Betty Lynn

18 Tetor, 2021 - 9:40 pm

Ajo ndërroi jetë në moshën 95-vjeçare.

Ylli vdiq në mënyrë paqësore të shtunën pas një sëmundje të shkurtër, njoftoi Muzeu Andy Griffith në Karolinën e Veriut.

Lynn u shfaq si Thelma Lou në serialin e suksesshëm nga viti 1961 deri në vitin 1966.

Ajo përsëriti rolin e saj në “Return to Mayberry”, filmin e krijuar për televizion ku ajo dhe Fife (Don Knotts) u martuan.

E lindur Elizabeth Ann Theresa Lynn më 29 gusht 1926, në Kansas Missouri, Lynn filloi të studionte vallëzim dhe aktrim në një moshë të re.

Në 1944, ajo filloi të performojë si pjesë e USO Camp Shows.

Ajo u transferua në New York në fund të viteve 1940 dhe filloi të aktrojë në film, dhe më vonë, në televizion. Ndërsa ajo kishte udhëhequr një karrierë të suksesshme dhjetëvjeçare si aktore, fansat e mbajnë mend më së miri për rolin e saj në “The Andy Griffith Show”./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme