Vdes dirigjenti britanik në moshën 80-vjeçare, Sir Andrew Davis

21 Prill, 2024 - 8:14 pm

Dirigjenti britanik Sir Andrew Davis, i cili performoi  disa nga orkestrat më të mira të botës, ka vdekur në moshën 80-vjeçare nga leukemia.

Sir Andrew ishte një nga drejtuesit më jetëgjatë të Orkestrës Simfonike të BBC-së, transmeton Klankosova.tv.

Ai ishte gjithashtu një fytyrë e njohur në koncertet e BBC Proms në Londër, ku u shqua për fjalimet e tij humoristike.

Agjenti i tij konfirmoi vdekjen e tij për BBC News, duke shtuar: Ai jetoi një jetë të jashtëzakonshme, të pasur dhe kuptimplote/KultPlus.com

Të ngjajshme