Vdes gazetari Bedri Sadiku

11 Shkurt, 2021 - 1:45 pm

Ka vdekur sot gazetari Bedri Sadiku. Ai për disa vite punoi në gazetën Rilindja, fillimisht në Prishtinë, gjatë viteve të 80-ta, ndërsa më vonë gjatë viteve të 90-ta, në Tiranë dhe Shkup.

Sadiku kishte nxjerr në dritë shkeljet e të drejtave të shqiptarëve, përmes raportimeve, analizave e shkrimeve autoriale, për çka disa herë ishte ndaluar e arrestuar nga policia.

Për vdekjen e Sadikut ka shprehur ngushëllime edhe Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës – AGK.

Familjarët e të ndjerit kanë njoftuar se ceremonia mortore do të mbahet sot në orën 15:00, në varrezat e qytetit në Prishtinë. / KultPlus.com

Të ngjajshme