Vdes ish-gjyqtarja Sandra Day O’Connor, gruaja e parë në Gjykatën e Lartë

1 Dhjetor, 2023 - 4:56 pm

Ish-gjyqtarja Sandra Day O’Connor, e cila hapi gjurmët si gruaja e parë që u ul në Gjykatën e Lartë, ka vdekur, njoftoi gjykata të premten në mëngjes.

O’Connor, 93 vjeçe, vdiq për shkak të “komplikimeve të lidhura me demencën e avancuar”, tha gjykata.

O’Connor frymëzoi gjenerata të avokatëve femra – duke përfshirë pesë gratë që shërbyen pas emërimit të saj në gjykatën e lartë. Ato e admiruan rrugën e saj duke shënuar sukses në një fushë që ishte dominuar nga burrat. Me kalimin e kohës, ajo u bë e njohur si një konservatore e moderuar dhe shpeshherë votuese për çështje të nxehta sociale, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

Ajo vdiq pasi jetoi për të parë që një gjykatë e re me prirje konservatore përmbysi një vendim aborti që ajo ndihmoi të shkruante në 1992, uli shiritin midis kishës dhe shtetit dhe vendosi në një fushë tjetër me interes për të: veprimin afirmativ./KultPlus.com

Të ngjajshme