Vdes Jean ‘Binta’ Breeze, poetja e njohur xhamajkane

6 Gusht, 2021 - 5:01 pm

Poetja xhamajkane Jean “Binta” Breeze ka vdekur në moshën 65 vjeç, konfirmuan agjentët e saj.

Breeze, e konsideruar si një nga poetet më të rëndësishme dhe më me ndikim bashkëkohor, ishte një interpretuese e rregullt në festivalet letrare në Mbretërinë e Bashkuar dhe në të gjithë botën, transmeton KultPlus.

Ajo ka studiuar në Shkollën Xhamajkane të Dramës dhe filloi të shkruante poezi në vitet 1970. Breeze shkruajti  10 libra me poezi dhe tregime, dhe lëshoi ​​pesë albume të punës së saj.

Ajo vdiq të mërkurën pas një periudhe gjatë të sëmundjes, sipas agjentëve të saj, Renaissance One Writers and Events.

Në një deklaratë në Tëitter, ata thanë: “Ne jemi jashtëzakonisht të trishtuar të njoftojmë se mikja jonë e dashur Jean ” Binta ” Breeze MBE – poete, artiste, drejtoreshë teatri, koreografe dhe mësuese – ka vdekur në Xhamajka, në moshën 65 vjeçare. Ngushëllimet më të thella familjes dhe miqve të saj gjatë kësaj kohe tmerrësisht të trishtuar./Kultplus.com

Të fundit

Të ngjajshme